Femix.FM


Femix Tube

reportaža sa festivala ženskog stvaralaštva Femix Fest 4.0 u Kulturnom centru BIGZ 13. i 14. decembra 2013.

najavni klip za Femix Fest 2013

razgovor sa finalistkinjama FameLab takmičenja za 2013. godinu

Još klipova »

Diktafon

MLADE MUZIČARKE REGIONA NA BRITANSKIM PLEJLISTAMA
MLADE MUZIČARKE REGIONA NA BRITANSKIM PLEJLISTAMA

U poslednje vreme aktivistkinje inicijative za afirmaciju ženskog stvaralaštva FEMIX su se aktivnije bavile međunarodnom promocijom domaćih mladih muzičarki, gledajući na to kao na dodatni vetar u leđa perspektivnim i talentovanim devojkama sa prostora bivše Jugoslavije koje se autorski bave muzikom.

ceo intervju »

Arhiva intervjua »

Šta se desilo sa girl bendovima?28/7/2014

Šta se desilo sa girl bendovima?

Tokom druge polufinalne večeri, nastupilo je još 15 mladih, neafirmisanih bendova iz regiona, a mi smo posebno vreme posvetili da upoznamo i porazgovaramo sa članicama onih u kojima uopšte učestvuju i devojke, bilo da doprinose autorski, sviraju, ili su makar vokali.

Sa Zvonkom Obajdin iz indie pop rock benda Svemir smo se jako dobro razumele. Zvonka se složila sa nama da bi devojke trebalo podsticati u mnogo čemu, „još od mlađeg uzrasta, da se bave čime god da ih zanima, pa tako i muzikom”. Pored muzike, Zvonka je inženjerka matematike, i u toj oblasti je videla sličan mehanizam zvani “nije matematika za cure”. “A kad sam igrala šah i tu je bilo komentara “odi doma nije šah za cure”. Ako je na ovom festivalu samo 20 muzičarki, pitanje je koliko je danas zaista bolje nego ranije?!” Pominjući Ninu Romić iz Hrvatske. Zvonka je rekla ne samo da je odlična muzičarka već i da joj je Nina puno pomogla, da ima organizacione sposobnosti i snage da "izgura ono što je zamislila". Pričala nam je o tome kako Nina organizuje koncerte i pomaže neafirmisane muzičarke, te kako nju vidi kao nekog ko je pomogao sceni generalno. Uputila nas je i na Ivanu Picek, kantautorku koja je takođe nastupala na JDF i sa kojom smo razgovarale, a pomenula je i Saru Renar, Ivanu Smolović i Anu Ćurčin.

Dijana Tepšić, umetnica, aktivistkinja i medijska radnica, ovaj put u ulozi reporterke JDF-a, tokom razgovora o tome da li je muzička industrija muški posao, rekla nam je sledeće: "Kao i u svim sferama, stereotipi, predrasude i neka dominacija muškaraca nisu zaobišli ni sferu muzike. Generalno kao drustvo mi ohrabrujemo muškarce a žene ne dobijaju od malena tu podršku I često bivaju sputane u svojim izborima i predlažu im se stereotipna zanimanja. U medijima i kroz muziku žene su loše prikazane, a vi i ako ste muzičarka, postoje forme kako treba da izgledate i okruženje nije prijateljsko - za bavljenje muzikom potrebna je velika hrabrost i višestruko veće dokazivanje. Kod muškaraca je dovoljan samo talenat, a kod žena je neophodno i to dodatno dokazivanje. Ipak, ja sam optimistična i verujem da je muzika kanal za prenošenje poruke, promenu i uticanje na svest. Mislim da treba treba da se ističe doprinos ženskog stvaralaštva u kulturi i umetnosti, od strane medija i okruženja, da nam basistkinja ili bubnjarka ne budu čudne."

Romana iz benda Artan Lili je rekla da misli da treba da bude više žena u bendovima i da one treba da se pokrenu. "Ja sam jedna mama koja se u 35. godini upustila u rokenrol", rekla nam je i preporučila bendove Lira Vega i Bolesna Štenad.

Na istu temu, i generalno o odnosu Jelen Demofesta prema učešću devojaka u programu festivala, kao i o njenom ličnom stavu, pričale smo i sa PR menadžerkom festivala, Brankicom Stojanović. "Mi se, na primer, oduševljavamo ženama bubnjarima koje dođu. Jedan od bendova koji je ranije pobedio na festivalu je Threesome, gde je Jovana možda najbolji bubnjar kojeg je festival video ikad", energično je rekla Brankica. (Threesome je objavio pesmu "Wahine" na Femikseti 2010. i "Snowsurf" 2012. godine.) "S druge strane, meni nije jasno šta se desilo sa girl bendovima, jer vi imate uglavnom čisto muške bendove i desilo se u 7 godina festivala da smo mi imali ukupno možda 5 samo ženskih bendova, sećam se HellCats iz Slovenije, koje sviraju rokenrol sa primesama metala, te "plavuše" su "oduvale" scenu, Punčke iz Hrvatske, prezabavne devojke koje predivno sviraju melodičniji pank... Zaista odlični bendovi, ali se žene mnogo ređe izgleda odlučuju da same sastave bend."

Tamara je informisala Brankicu da je u okviru ovogodišnjeg line-up-a festivala nastupilo preko 120 momaka, i 20 devojaka (6:1). Odabrano je 20 bendova sa samo muškim članovima i samo 1 sa ženskim, mada izgleda da se samo taj jedan i prijavio. Femix nema informacije o svih 400tinak prijavljenih bendova, već samo o 35 koje je žiri izabrao.

Brankica je kao svoje preporuke bendova sa svim ženskim članovima navela i Vibrator u Rikverc, za Fandango je rekla da su to "žene koje su pokazale da udružene mogu napraviti kvalitetan bend čak i ako im to nije prva okupacija", a za Threesome da je to "možda najbolji instrumentalni bend koji se nama desio u tom nekom žanru. Mi smo premali za njih, generalno region je mali za njih, njihovo tržište je Amerika. Jovana je negde i noseći član te trojke. Ima kvalitetnih ženskih bendova, ali treba pričati o njima, super je što vi promovišete žene u muzici, ali ja se nadam da će i veći mediji naći više prostora za to. Iako ja nisam za namerno naglašavanje jer to ima i kontraefekat, važno je da postoje i takvi mediji kako bismo napravili balans."

Dušan Jevtović je kao član žirija rekao da se primećuje koliko je energije uloženo u takmičarske projekte, uz dosta ljubavi i dosta želje da se nešto desi. "Trebalo bi da budu zadovoljni time što su tu i mogu to da iskoriste, to zavisi od njih." Kao neko ko se bavi i podučavanjem budućih muzičara, tako mali broj devojaka u bendovima na sceni bio mu je očekivan. "Nisam morao da vidim da bih znao da će tako biti. Ja sam u šali rekao, ali i nije bila sasvim šala, da je svaki bend koji ima ženskog člana kod mene prošao. S tim što kod devojaka postoji često to neko nezauzimanje do kraja. Lakše se prebacuju sa jedne stvari na drugu, ostave, a meni to uvek žao zato što mislim da mogu mnogo dobro da sviraju, veliki je talenat u pitanju. Hoću da kažem, treba krenuti od početka i animirati devojke ili devojčice. Pretpostavljam da je ta neka srazmera u svakom aspektu društva, nije to zato što je to rock and roll. Sigurno je stvar komplikovana, treba raditi."

Jelen Demofest je poseban i po tome što je njegova osnivačica i sedmogodišnja direktorka, kao i predsednica žirija – žena. Još jedna Brankica, Janković, direktorka marketinške agencije Aquarius. Ona je na naše pitanje da li smatra da bi bilo dobro ohrabrivati mlade žene da se priključe muzičkoj sceni, pozvala sve talentovane mlade ljude kojima je muzika koju JDF promoviše bliska, da budu hrabri, da se prijave i dođu, a oni garantuju da nema nikakvih privilegija, da je žiri nezavisan i da se takmičari biraju po bodovima. "Čak i ako ne budu pobednici festivala, ovde postoji veliki broj medija, menadžera, izdavača koji dođu da ih vide, a oni nekad biraju drugačije od žirija, tako da svi koji dođu imaju priliku da se njihov profesionalni angažman unapredi." Direktorka je toplo preporučila zainteresovanima da poslušaju svih 35 bendova koje je žiri odabrao od oko 400 koji su se prijavili na takmičenje, rekavši da među njima ima jako kvalitetnih bendova. "Moram priznati, a i svi će primetiti, da je ove godine kvalitet toga što čujemo od demo bendova čak i bolji nego prošlih. Nadamo se da je neko od njih buduća zvezda", zaključila je Brankica Janković ispred JDF-a.

Fotografije (slikao Bojan Vasiljević) pogledajte ispod:



social


facebookpostanite jedan od >2.5k prijatelja Femix profila
twitter youtube kanal

Femix

Femix je projekat podrške ženskom stvaralaštvu, pokrenut 2010. godine uz inicijalnu podršku Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije.


Newsletter


Femix imenik